Poczucie sensu w życiu to fundament, na którym budujemy nasze codzienne doświadczenia, decyzje i relacje. Wewnętrzne przekonanie, że nasze życie ma cel, znaczenie i kierunek to podstawa do budowy w naszym umyśle trwałej struktury, która
w dobie kryzysu skutecznie podtrzymuje nas na duchu. Nie powinno być nic zatem zaskakującego w wynikach badań wskazujących na to, że osoby, które doświadczają poczucia sensu, często odczuwają wyższy poziom satysfakcji w życiu codziennym oraz lepsze zdrowie psychiczne.
Skuteczną praktyką jest odnajdywanie przyjemności w drobnostkach życia codziennego, które z czasem stworzą mozaikę sensowności naszego życia1. Naukowcy zwracają również uwagę na lepsze radzenie sobie ze stresem w przypadku trudności. Wpływ stresu na organizm człowieka – długotrwały i przewlekły – ma swoje negatywne oddziaływanie nie tylko w przypadku psychiki, lecz także jest podłożem rozwoju chorób somatycznych. Niepozornie brzmiące poczucie sensu okazuje się być jednym z najważniejszych fundamentów ludzkiego dobrostanu, które należy rozwijać przez całe życie.
Jednak warto być w stosunku do siebie wyrozumiałym. Poczucie sensu paradoksalnie nie da zamknąć się w danej ramie, nie jest puzzlem który wystarczy włożyć powodując nagły wzrost jakości życia. Przeciwnie, jest to ciągle ewoluujący i zmieniający w odpowiedzi na doświadczenia i priorytety życiowe proces. Realizacja pasji, budowanie głębokich relacji, spełnianie celów zawodowych lub zaangażowanie w działania, które przynoszą korzyści innym mogą pogłębiać poczucie sensu w konsekwencji poprawiając naszą codzienność. Życie w zgodzie z wartościami i wewnętrznymi przekonaniami automatycznie utwierdza nas w przekonaniu, że nasze zmagania nie są tylko powierzchowne – sięgają do świadomych wyborów, utwierdzenia poczucia własnej tożsamości, harmonia oraz poczuciem sprawstwa w ewentualnych przyszłych trudnościach.
To wszystko wpływa na jakość życia, która z kolei, odnosi się do całościowego poczucia dobrostanu, które obejmuje aspekty fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe. Poczucie sensu jest ważną składową wpływającą na wszystkie elementy życia. Kiedy czujemy, że nasze życie ma sens, łatwiej jest radzić sobie z trudnościami z wizją lepszej przyszłości, podejmować wyzwania ze świadomością, że wygrana jak i ,,przegrana” mogą mieć w sobie tyle samo zalet – chociaż w danym momencie tego nie widzimy. Poczucie spełnienia, jakie płynie z realizowania siebie, ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, zwiększając odporność organizmu i redukując poziom stresu; tym samym zmniejszając skutki uboczne mające oddziaływanie na nasz mózg2.
Rozwijanie poczucia sensu może być szczególnie pomocne w trudnych momentach życia – takich jak kryzysy, zmiany zawodowe czy problemy zdrowotne. Warto pamiętać, że gorsze okresy są niestety nieodłączną częścią życia każdego z nas. Psychoterapia, coaching czy doradztwo zawodowe mogą wspierać nas w poszukiwaniach sensu, pomagając przejść przez proces refleksji nad tym, co naprawdę ma dla nas znaczenie. Wszystkie te formy pomocy znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. Badacze powołują się na wielokrotnie zaobserwowane zmiany w mózgu, nazywane neuroplastycznością3. Zwiększająca się ilość neuronów oraz połączeń między nimi są dowodem na to, że zmiana zachodzi nie tylko na poziomie mentalnym, ale zalety odnalezienia poczucia sensu w życiu ewidentnie mają wpływ na funkcjonowanie najważniejszego narządu w naszym ciele4.
Niezależnie od tego, w jakim punkcie życia się znajdujemy, warto zadać sobie pytanie o sens i cel, jakie nadajemy swoim działaniom. Kluczowa jest pamięć o tym, że to tak naprawdę my mamy wpływ na postrzeganie rzeczywistości – jesteśmy tym, co dostrzegamy dookoła nas. Takie stoickie podejście od ponad dwóch tysiącleci pomaga ludziom w odkrywaniu znaczenia codziennych spraw. Odkrywanie tych odpowiedzi to droga, czasem pełna zakrętów jednak z profesjonalną pomocą oraz wsparciem najbliższych może okazać się podróżą w głąb siebie razem z poczuciem wewnętrznej harmonii i spójności.
A teraz odpręż się i wróć myślami do zeszłego tygodnia:
- przypomnij sobie dobre rzeczy, które zrobiłeś dla innych; nie mówimy o przenoszeniu gór, tylko o uśmiechu do sąsiadki, słowie pocieszenia skierowanym do bliskiej osoby, czy wpłaceniu pieniędzy na zbiórkę – pamiętaj, każdy z dobrych gestów może wywołać kaskadę uczynków, o których możesz nie mieć pojęcia. Za to, właśnie Ty możesz być ich początkiem.
- pomyśl o dobrych rzeczach, które zrobili dla ciebie inni. Wypisz je w odpowiednim dla ciebie miejscu. Niektóre osoby stosują taką praktykę codziennie i zwracają uwagę na stopniowe, pogłębiające się poczucie wdzięczności wobec ludzi.
- przypomnij sobie wyzwania przed jakimi stanąłeś i jak sobie z nimi poradziłeś. Pamiętaj, że popełniane błędy, stanowią niekiedy najlepszą naukę.
Źródła:
- Antonovsky A. (1987). Unraveling the mystery of health: How people manage stress and staywell. San Francisco: Jossey-Bass. ↩︎
- Helhammer D.H & J. Stress: The Brain-Body Connection (Key Issues in Mental Health). S Karger Ag; 1st edition ↩︎
- Wiesel T. N & Hubel D. H. (1967) Receptive fields and functional architecture of monkey striate cortex. From the Department of Physiology, Harvard Medical School, Boston, Mass., U.S.A. ↩︎
- Dudek, D. (2010). Psychoterapia w świetle neuronauki. Wszechświat, 111(1), 17-22. ↩︎
Zdjęcie: Licencja Canva Pro